W ośrodku Rysy w Krynicy-Zdrój oferujmy Państwu szeroki wachlarz zabiegów leczniczych, w tym zabiegi borowinowe, wodolecznicze, światłolecznicze, elektrolecznicze, inhalacje, gimnastykę indywidualną i grupową, masaże manualne i mechaniczne, a także inne zabiegi, w tym SPA.
Zapraszamy do skorzystania z zabiegów zarówno naszych Gości korzystających z pobytu w ośrodku, jak i niebędące naszymi Gośćmi hotelowymi.
Zabiegi lecznicze pozwolą odzyskać zdrowie, dobre samopoczucie i sprawność fizyczną. W leczeniu uzdrowiskowym wykorzystujemy zarówno nowoczesny sprzęt, jak i naturalne surowce. Zabiegi, poprzedzone wizytą lekarską, wykonywane są przez fachowych i doświadczonych fizjoterapeutów.
Działanie fizjologiczne borowiny jest działaniem kompleksowym, w którym na pierwszy plan wysuwa się działanie cieplne. Miejscowe przegrzanie tkanek powoduje zwiększenie metabolizmu komórkowego. Ma to duże znaczenie przede wszystkim w odniesieniu do miejscowych ognisk zapalnych, ponieważ w ten sposób zostają pobudzone wszystkie procesy prowadzące do ich likwidacji. Naczynia krwionośne nerek zachowują się tak samo jak naczynia skóry, w związku z czym pod wpływem ciepła zachodzi zwiększone wydzielanie moczu przez nerki. Równocześnie przegrzanie tkanek powoduje zwiększenie pocenia się. Z potem zostają wydalone różne substancje jak sole, tłuszcze, cholesterol czy kwas moczowy. Podczas zabiegów borowinowych może zachodzić wchłanianie niektórych składników mineralnych i organicznych znajdujących się w borowinie. Zabiegi borowinowe wykazują również działanie przeciwbólowe, które jest wynikiem złożonego działania ciepła, czynników fizycznych i chemicznych. Nie należy również umniejszać roli kojącego i odprężającego działania ciepła wywieranego na psychikę, jak również działania rozkurczowego na mięśnie gładkie.
Wskazania:
Przeciwskazania:
Do zabiegu stosuje się peloidy czyli torfy lecznicze. Borowinę cechuje duża pojemność cieplna oraz złe przewodnictwo cieplne. Zabieg wpływa na miejscowe przegrzanie tkanek i przekrwienie głęboko położonych mięśni powodując ich rozluźnienie. Przegrzanie tkanek powoduje zwiększone pocenie się i wydalanie soli, tłuszczów, cholesterolu, kwasu moczowego, kwasu mlekowego. Borowina działa przeciwbólowo i wpływa na działanie gruczołów dokrewnych. Wpływa też na pracę jajników poprzez ich rozgrzanie i wchłonięcie składników o działaniu estrogennym. Zabieg nie może być wykonywany częściej niż raz dziennie i nie częściej niż 4 razy w tygodniu.
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Powoduje przekrwienie skóry spowodowane bodźcem cieplnym oraz drażnieniem zakończeń nerwowych (zwłaszcza w skórze). Ułatwia to resorpcję przez skórę zawartych w solance jonów Na+, K+, Ca2+, Mg2+, Cl-, J- . W wyniku serii kąpieli obserwuje się normalizację czynności układu wegetatywnego, osłabienie dolegliwości neuralgicznych, przytłumienie ogólnej nerwowości i pobudzenia. W czasie kąpieli różnice w ciśnieniu osmotycznym (roztwór – tkanka) powodują przesunięcia jonowe w komórkach. Występujące równocześnie zwiększone ukrwienie poprawia warunki odżywiania tkanek i wpływa na likwidację ognisk zapalnych. Kąpiele rozpulchniają warstwę zrogowaciałego naskórka i umożliwiają wchłanianie składników mineralnych, a kryształki soli przylegające do skóry stanowią dodatkowy bodziec osmotyczny przydatny w leczeniu chorób skóry (płaszcz solny). Występujące jodki i bromki, a także wolny jod działają przeciwzapalnie i odkażająco. Ponadto jod może mieć wpływ na mechanizmy autooksydacyjne, utlenianie lipidów, co zmniejsza ich stężenie we krwi, a także wpływa na gruczoł tarczycowy. Kąpiel solankowa działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Ma również zastosowanie w kosmetyce, gdyż poprawia odżywienie, nawilżenie i uelastycznienie skóry.
Wskazania:
Przeciwskazania:
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Magnetronik to bardzo popularne urządzenie o szerokim zastosowaniu uzdrowiskowym i sanatoryjnym. Urządzenie to wykorzystuje pole magnetyczne o bardzo małej częstotliwości. Pod wpływem tego pola jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom powodując hiperpolaryzację błony komórkowej i co za tym idzie wzmocnienie przemiany materii, szczególnie podczas zachodzących procesów energetycznych. Zmienne pole magnetyczne poprawia krążenie obwodowe krwi, powoduje lepsze zaopatrzenie tkanek w tlen i lepsze jego wykorzystanie.
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Elektrostymulacja TENS jest sprawdzoną klinicznie, nieinwazyjną i niefarmakologiczną terapią przeciwbólową. Znajduje szerokie zastosowanie w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego jak i ostrego. Polega na wysyłaniu przez elektrostymulatory impulsów elektrycznych o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych.TENS nie leczy przyczyn bólu, ale znacznie zmniejsza jego odczuwanie i efekt analgetyczny utrzymuje się przez dłuższy czas.
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Ultradźwięki są falami akustycznymi o częstotliwości nie wychwytywanej przez ludzkie ucho. Ultradźwięki są rodzajem mechanoterapii. Działanie biologiczne ultradźwięków opiera się na zmianach miejscowych (pierwotnych) i ogólnych (wtórnych), a są to zmiany mechaniczne, zmiany termiczne, a także zmiany fizykochemiczne. Zmiany ogólne powstają w momencie działania ultradźwięków na korzenie splotów czy zwojów nerwowych wywołując na drodze odruchowej reakcje w narządach objętych procesem chorobowym.
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Naświetlanie lampą BIO-V (UV) to terapia światłem spolaryzowanym bez efektu cieplnego. Działa p/bólowo, p/zapalnie, przyśpiesza gojenie się ran, podnosi sprawność immunologiczną, pobudza zdolności regeneracyjne organizmu.
Wskazania:
Wskazania do kinezyterapii:
Przeciwwskazania do kinezyterapii:
Masaż membranowy (Łóżko wodne) , nazywany też suchym masażem wodnym, to jedno z najnowszych rozwiązań stosowanych w fizjoterapii. Podczas zabiegu nie zachodzi potrzeba
bezpośredniego kontaktu fizycznego między pacjentem i masażystą, gdyż funkcję specjalisty niemal w całości przejmuje nowoczesne łóżko wodne.
W trakcie masażu membranowego pacjent korzysta więc z dobrodziejstw standardowego masażu, ale jednocześnie z zalet hydroterapii, przy czym zabieg przebiega na sucho i nie
wymaga rozbierania się do naga. Przyjemna temperatura wody uderzającej w membranę jest dodatkowym czynnikiem, wpływającym na komfort pacjenta i umożliwiającym pełne
rozluźnienie.
Wskazania:
Przeciwskazania:
Intensywne leczenie zimnem (krioterapia) polega na stosowaniu temperatur w przedziale 0°C do -130°C. Działanie tego zabiegu jest uzależnione od takich czynników jak: zastosowana temperatura, wielkość powierzchni ciała poddana zabiegowi, czas trwania zabiegu, metodyka zabiegu. Obniżenie temperatury tkanek powoduje: zmniejszenie lub uśmierzenie bólu, zahamowanie stanu zapalnego, zwolnienie procesów przemiany materii, zmniejszenie lub ustąpienie obrzęków, zwolnienie odruchów i zmniejszenie pobudliwości włókien nerwowych, zwężenie naczyń oraz ich okresowe rozszerzenie, przekrwienie czynne, zwiększenie napięcia mięśniowego (przy krótkim czasie działania bodźca zimna) oraz obniżenie napięcia mięśniowego (przy dłuższym działaniu bodźca).
Wskazania:
Przeciwwskazania: